POKAŻMY NASZE FILMY

Ciąg dalszy dyskusji „ciąć, czy nie ciąć”. Najwięcej przekonują leśnicy leśników. Prasa leśna, konferencje, internet. Społeczeństwo polskie ma własny pogląd na Białowieżę i leśnictwo polskie. Można spokojnie stwierdzić, że ma ogólnie pozytywną ocenę. Są jednak także pewne cienie w tej ocenie. Wielu moich znajomych (także prezesi, starostowie, dyrektorzy), pytają Heniek dlaczego w tej Białowieży nadal chcecie ciąć drzewa na deski. Nasuwają się tu dwa skojarzenia. Skojarzenie pierwsze; społeczeństwo ma prawo mieć swój własny pogląd. Skojarzenie drugie; społeczeństwo winno mieć co najmniej minimalną wiedzę na tematy Puszczy Białowieskiej i całego polskiego leśnictwa. Ogólną wiedzę o leśnictwie społeczeństwo zdobywa od wielu lat, od pokoleń. Niestety mamy niewielki wpływ jako leśnicy na ogólną wiedzę społeczeństwa o leśnictwie.
O aktualnej sytuacji w leśnictwie winniśmy przekazywać wiedzę społeczeństwu na bieżąco. Tak było o szkodach w Sudetach, brudnicy mniszka na Pomorzu, wiatrołomach
w Piszu, zwójkach w Górach Świętokrzyskich, o wielkości przyrostu drewna i wielkości cięć. Jest pytanie jak tą wiedzę przekazywać. Wiemy, że media centralne nie wykazują chęci propagowania naszych spraw.
Stowarzyszenie Ruch Obrony Lasów Polskich od wielu lat zajmuje się między innymi sprawami Puszczy Białowieskiej. Niewielka to satysfakcja, że przed laty zorganizowaliśmy spotkania kierownictw wszystkich organizacji społeczo-leśnych PTL, SITLiD, TPL, ROLP z panami Ministrami M. Korolcem i M. Grabowskim. Na tych spotkaniach grono ludzi kompetentnych i zaangażowanych przedstawiło sytuację
w Puszczy i wskazywało na powstające zagrożenia. Powtarzam, niewielka to satysfakcja żeśmy przestrzegali.
W ostatnich kilku miesiącach Stowarzyszenie Ruch Obrony Lasów Polskich zrobiło dwa filmy. Jeden „Niemy Krzyk” o Puszczy Białowieskiej, a drugi „Kornik w Beskidach”
o lasach beskidzkich. Pierwszy film w sposób wyważony pokazuje dramatyczna sytuację w Puszczy Białowieskiej. Stary gajowy, uosobienie dobrego, rzetelnego leśnika wspomina co przez całe lata robiono żeby utrzymać stan zdrowotny lasu. Tych rzeczy obecnie się nie robi a stan Puszczy jest dramatyczny. Drugi film nakręcony specjalnie żeby pokazać wysiłki i osiągnięcia leśników lasów beskidzkich. Zagrożenie było podobne jak w Puszczy Białowieskiej. Tu jednak leśnicy podjęli żmudną, długofalową pracę. Kornik i inne szkodniki nie został zlikwidowany lecz znacznie ograniczony i można tu prowadzić normalną gospodarkę leśną. Pod względem merytorycznym film ten przez wielu ludzi, także naukowców został wysoko oceniony.
W czerwcu obydwa te filmy wysłaliśmy do wszystkich Nadleśnictw w kraju. Daliśmy także dla 60 posłów i wielu innych ludzi. Byliśmy ciekawi jaki los spotkał te filmy. Podam
w skrócie kilka rozmów z nadleśniczymi. Filmy dostałem, pokazałem na naradzie leśniczych, zrobiłem kopie, dałem do kilku szkół, dałem koledze, który jest starostą
w moim powiecie. Inna rozmowa: dostałem filmy, nie oglądałem, dałem zastępcy, dostałem tylko jeden film, byłem na urlopie może kiedyś obejrzę.
Kilkanaście dni temu była na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych
w Gdańsku konferencja i zjazd Polskiego Towarzystwa Leśnego na temat komunikacji społecznej. Kilka dni temu na naradzie leśników w Częstochowie ksiądz profesor wygłosił wykład także na temat komunikacji społecznej i etyki zawodowej. Na tej naradzie było także wielu nadleśniczych z całego kraju.
Ponownie zwracamy się przede wszystkim do państwa nadleśniczych. Zróbmy trochę wysiłku. Pokażmy w swoim środowisku obydwa te filmy. Pokażmy jaki jest dramat powstały głównie w wyniku bezczynności, ale pokażmy także że w wyniku działań bez użycia chemii można dużo dobrego zrobić.
Tymi filmami nie chcemy nikogo przekonywać. Chcemy przekazać trochę wiedzy
o leśnictwie. W czasie wojny las jednoczył różne ugrupowania. A może sprawy leśne obecnie zbliżą zwaśnione, zacietrzewione strony polityczne. Byłoby to z korzyścią dla naszego kraju.
Chętnie czekamy na informacje, uwagi, propozycje pocztą elektroniczną – henryk74@wp.pl

H. Pargieła
Przewodniczący
ZK ROLP